Üç Elmas Gayrimenkul Haberler

Yabancıya KDV'siz Konut Satışı

Yabancıya KDV

YABANCIYA KDV'SİZ KONUT SATIŞI

Yabancılar ile gurbetçilere getirilen KDV'siz konut satın alma uygulaması 1 Nisan'da başlayacak. Muafiyetten 1 Nisan'dan önce tapuya tescil edilmeyen konutlar için sözleşme imzalayan yabancılar da yararlanabilecektir.

Geçtiğimiz Şubat 2017 ayında TBMM'de kabul edilen teklif Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Kanun ile yabancılar ile gurbetçilere konut satışında KDV istisnası getirilmiş bulunulmaktadır. KDV'siz konut satışı 1 Nisan itibarıyla başlayacaktır.

Söz konusu Kanun maddesi, ülkemize döviz girişini artırmak ve inşaat sektörünü desteklemek amacıyla Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir işyeri ya da daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen kuramlara yapılan konut ve işyeri teslimlerinde katma değer vergisi istisnası sağlamak suretiyle konut ve işyeri satışlarının teşvik edilmesini amaçlamaktadır. 

Buna göre yabancılar ile gurbetçiler, sözleşmesi yapılan ancak tapuda tescil edilmeyen konut ya da işyerlerini 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren tescil ettirmeleri halinde KDV'den muaf olarak işlemlerini yapabilecektir. 

Ancak KDV muafiyetine sınırlama getirildi. Eğer konutlar 1 yıl dolmadan satılırsa muaf tutulan KDV'nin geri ödenmesi istenecektir.

Yabancıların konut satışındaki KDV istisnasına ilişkin Maliye Bakanı Naci Ağbal şu açıklamalarda bulundu: "Konuyla ilgili bir değerlendirme yaptık ve Genel Kurulda inşallah bir önerge verilecek. Yabancı bu imkândan ilk başta yararlansa bile bir yıllık süre içinde bu konutu elinde tutması gerekecek. Herhangi bir şekilde bir yıldan önce satmak isterse o takdirde gidip başta ödemediği KDV'yi vergi dairesine yatırmak zorunda olacaktır.

Yurt dışında çalışma izni olan, yurt dışında yerleşmiş vatandaşlarımız var. Bu vatandaşlarımız da gelip Türkiye'de eğer konut veya iş yeri satın alırlarsa, aynı imkândan onlar da yararlanabilecektir. Dolayısıyla, Genel Kurulda bu yönde bir düzenleme de yapma noktasında bir irade ortaya koyacağız.

Yurt dışındaki vatandaşlarımızdan o ülkelerde çalışma izni olanlar herhangi bir şekilde Türkiye'de bir konut veya iş yeri satın almak istediklerinde, döviz olarak bu bedeli Türkiye'ye getirdiklerinde onlar da yararlanabilecektir."

Ev Satın Alırken Çıkan Masraflar Ev Satın Alırken Çıkan Masraflar 2017 Kira Artış Oranı 2017 Kira Artış Oranı Tapu Harcı İndirimi Tapu Harcı İndirimi Değer Artış Kazancı Vergisi 2017 Değer Artış Kazancı Vergisi 2017