Üç Elmas Gayrimenkul Haberler

2017 Kira Artış Oranı

2017 Kira Artış Oranı

2017 KİRA ARTIŞ ORANI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) her ayın üçünde yada takip eden işgününde kira artış oranlarını açıklıyor. 2017 Ocak kira artış oranı 43 TL olarak belirlenmişti. Peki, 2017 Şubat kira artış oranı ne kadar olacak?

Kira sözleşmeleri Şubat ayı içerisinde yenilenecek olan kiracılara ev sahiplerinin ne kadar zam uygulayabileceği Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı enflasyon oranları ile belli olacak. 

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu ile ev sahiplerinin uygulayabileceği  kira artış oranlarına düzenleme getirildi. Getirilen düzenleme ile Kanunun 344. maddesine göre kira artışı TÜİK'in açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenmesi zorunluluğu bulunmaktadır. 

Ancak konut kira artış oranı Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre hesaplanırken işyerleri için  kira artış oranı serbest bırakılmış. İşyerli için mal sahibi 2020 yılına kadar kiracısına istediği oranda zam yapabilir. Bu hususta mal sahibinin dikkat etmesi gereken tek husus kira sözleşmesine uygun olarak zam yapılması şartı bulunmaktadır. 

2017 Şubat ayında mal sahipleri kiracılarına sözleşmede ne kadar belirtmiş ise o oranda zam yapma hakkına sahip. Mal sahibi dükkânlarındaki kiracısına ister ÜFE'ye ister TÜFE'ye ister de (TÜFE + ÜFE) / 2 ortalamasına göre zam yapabilir.

Ancak durum ev sahipleri için değişmektedir. Ev sahipleri  kiracılarına uygulayabileceği kira zammını en fazla her ay açıklanan ÜFE oranının 12 aylık ortalaması göre yapabilmektedir. 

Konut kira sözleşmesi Ocak 2017'de yenilenen kiracılara geçtiğimiz ay 43 lira zam yapılabildi. TÜİK tarafından açıklanan TEFE TÜFE açıklamasına göre yurt içi üretici fiyat endeksi aylık yüzde 2,98 arttı.

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2016 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 2,98, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 9,94, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,94 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 4,30 artış gösterdi.

Kira artış hesaplamasında ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamasının ele alındığından dolayı 2017 Ocak ayının kira artış oran yüzde 4,30 olarak hesaplandı.  

Ev Satın Alırken Çıkan Masraflar Ev Satın Alırken Çıkan Masraflar Tapu Harcı İndirimi Tapu Harcı İndirimi Değer Artış Kazancı Vergisi 2017 Değer Artış Kazancı Vergisi 2017 Yabancıya KDV Yabancıya KDV'siz Konut Satışı